Skip Navigation LinksHome > Our school > History > School Olympians

School Olympians

​​​We are very proud of our past students who went on to become Olympians.

Brisbane State High School olympians

Olympics​

Sport

Name

Class of​

Event

Medal

1956—Melbo​urne

Athletics

Norma Croker Fleming

1952

4x100m relay

Gold

1960—Rome

Athletics

Norm​a Croker Fleming

1952

 

 

1964—Tokyo

Fencing

Imants Terauds

1954

 

 

1968—Mexico City

Hockey

Fred Quine

1956

 

Silver

1972—Munich

Athletics

Marion Hoffman

1967

 

 

 

Swimming

Brad Cooper

1971

400m freestyle

Gold

 

Swimming

Sue Funch

1971

 

 

1976—Montreal

Rowing

Tim Conrad (Captain)

1969

 

 

 

Canoeing

Graham Gillies

1964

K4—1000m

 

 

Swimming

Alison Smith

1976

 

 

1980—Moscow

Swimming

Karen Van der Graaf

1979

 

 

 

Swimming

Rosemary Brown

1979

 

 

1984—Los Angeles

Rowing

Ian Edmunds

1978

VIII

Bronze

 

Swimming

Justin Lemberg

1983

400m freestyle

Bronze

 

Swimming

Jon Sieben

1983

200m butterfly
(world record)

Gold

 

 

 

 

4x100m medley relay

Bronze

 

Swimming

Suzie Baumer

1981

 

 

1988—Seoul

Swimming

Duncan Armstrong

1985

200m freestyle
(world record)

Gold

 

 

 

 

400m freestyle

Silver

 

Swimming

Jon Sieben

1983

 

 

 

Swimming

Jodie Clatworthy

1989

 

 

 

Swimming

Suzie Baumer

1981

 

 

1992—Barcelona

Rowing

Bo Hanson

1990

 

 

 

Swimming

Duncan Armstrong

1985

 

 

 

Swimming

Shane Lewis

1990

 

 

 

Swimming

Jon Sieben

1983

 

 

 

Swimming

Hayley Lewis

1991

800m freestyle

Silver

 

 

 

 

4x200m freestyle

Bronze

 

Swimming

Lise Mackie

1993

 

 

1996—Atlanta

Rowing

Bo Hanson

1990

Quad sculls

Bronze

 

Swimming

Hayley Lewis

1991

 

 

 

Swimming

Scott Logan

1993

 

 

 

Swimming

Lise Mackie

1993

4x200m freestyle

Bronze

2000—Sydney

Rowing

Bo Hanson

1990

Coxless IV

Bronze

 

Swimming

Hayley Lewis

1991

 

 

2004—Athens

Rowing

Bo Hanson

1990

VIII

Bronze

 

Triathlon

Rina Hill (Bradshaw)

 

 

 

 

Softball

Marissa Carpadios

 

 

Silver

 

Volleyball

Zane Christensen

 

 

 

 

Water Polo

Kate Gynther

 

 

 

2008—Beijing

Softball

Danielle Stewart

1998

 

Bronze

 

Water Polo

Kate Gynther

1999

 

Bronze

 

Water Polo

Amy Hetzel

2000

 

Bronze

 

Kayaking

Lyndsie Fogarty

2002

 

Bronze

2012—London

Water Polo

Kate Gynther

1999

 

Bronze

 

Kayaking

Lyndsie Fogarty

2002

 

 

2014—Sochi

Short Track Skating

Deanna Lockett

2011 (Year 10)

 

 

​2016Rio​BasketballChris Goulding​2005
Basketball​Brock Motum​2007
​Badminton​Hsuan Yu (Wendy) Chen ​2010
Women’s Rugby Sevens
​Charlotte Caslick​​2012​Gold
​Athletics​​Cedric Dubler​2012​Decathlon
​​​Swimming​Evelina Afoa​​2015​100m Backstroke