Skip Navigation LinksHome > Calendar and news > News

District and Regional Team Selections

 12/09/2018

​​​​​​​We congratulate the following students on their selection in District and Regionals teams:

Chris Lambert10-12 Years Boys Metropolitan East Cross Country
Oliver Peck, Xavier Rapata10-12 Years Boys Mt Gravatt District Touch Football
Fyn Benzie, Ben Birchall, Riley Borthwick-Hunter, Jackson Cranitch, Jack Crome, Lachlan Crome, William Fletcher, Luke Forbes, Jacob Gross, Jack Heard, Benjo Lambert, Tom Langdon-Macmillan, Brock O'Brien, David Pearce, Hunter Randall, Joseph Saunders13-19 Years Boys Composite District Cross Country
Jack Crome, Luke Forbes, Jacob Gross, Brock O'Brien, Hunter Randall, Joseph Saunders13-19 Years Boys Metropolitan East Cross Country
Sigrid Dobson, Minnie Hazell, Sarah Lemmon-Warde, Tamar Levin, Maia Smith, Lila Utatao13-15 Years Girls Metropolitan East Football
Noah Bright, Evan McLean, Ben Myers17 Years Boys Queensland Water Polo
Brayden Heel, Tane Kirisome, James Lewis, Boston McLean, Braedin Paleaae-Cook13-15 Years Boys District Basketball
Campbell Kerr, Max NielsonComposite District Golf
Kailan Sales12 Years Boys National Basketball Championships
Allanah Anthony, Shaylee Coutler-Faamafu, Lillyanna Edwards, Josie Josiah, Nive Lale, Destiny Mino, Ellen Shaw, Skylah Urika13-15 Years Girls Composite District Basketball Team
Charli Knott16-19 Years Girls Composite District Football Team
 12 Years Girls Mount Gravatt District Softball Team
Isabelle Ah Toon,  Rose Mulligan, Kydan Taupou,12 Years Girls Metropolitan East Netball Team
Kauri Ashton, Jackson Chang, Ezra Howe, Josaia Lesimaikimatuku, Ben Nielsen, Trey Soli, Ethan Willis, Kaleb Winters-Chang14-15 Years Boys Metropolitan East Rugby Union
Jack Gordon, Natani Lesimaikimatuku, Brigham Matuata, Xavier Rapata,12 Years Boys Mt Gravatt Boys Rugby Union
Shaylee Coutler-Faamafu, Josie Josiah, Skylah Urika13-15 Years Girls Metropolitan East Basketball Team
Cooper Clarke, Campbell KerrMetropolitan East Golf
Olivia Bosjnak, Taylor Burke, Sophie Butler, Sakura Everett-Jones, Erika Gage, Isabella Gordon, Mikaela Gray, Sabrina Guse, Lucy Hill, Emma Hossack, Anna Jones, Christobel Kingdon, Lillian Kolb, Katherine Lawson, Maddison Gross, Sophie Malcolm, Ruby McIvor, Miranda McPhee, Kiera Moore, Nikita Moore, Lauren Neillie, Jasmine Pearce, Elin Walters, Isla Watson, Bree Watson, Davina Zafiriadis13-19 Years Girls Composite District Cross Country
Erika Gage,  Isabella Gordon, Maddison Gross, Lucy Hill, Emma Hossack, Sophie Malcolm, Miranda McPhee, Kiera Moore, Nikita Moore, Elin Walters10-19 Years Girls Metropolitan East Cross Country
Jackson Chang, Mikaire O'Neill13-15 Years Boys Touch Football State Championships
Tamar LevinUnder 15 Years Girls Queensland School Sport, competing in the NSW Exchange Event
Neferatali Notoa16-19 Years Girls Queensland Basketball Team
Sara Sautia16-19 Years Girls Rugby League  Metropolitan East Team
Tane Kirisome13-15 Years Boys Metropolitan East Team
Kydan Taupou10-12 Years Girls Queensland Netball Team

​Kydan Tuapou​

​10 – 12 Years Girls Metropolitan East Softball Team
​Kydan Tuapou, Rose Mulligan​10 – 12 Years Girls Queensland State Netball Team
​Jamie Bayliss, Lucas Cyrillo, Isabella Marks, Ngawaero Rapata, Sebastien Roy-Bryant, Isabelle Swindale, Lincoln Ackerman​​Queensland Swimming Team
​Jacob Gross, Joseph Saunders​10-19 Years Queensland Cross Country
​Lucy Hill, Emma Hossack, Georgie Gilroy, Nikita Moore​10-19 Years Queensland Cross Country
​Nesta Mahina, Francis Pona ,Zeph Tuinona, Grant Tuisamoa​Under 18 Queensland Rugby Union Team
​Brigham Matuauto10-12 Years Boys Metropolitan Rugby Union
Hannah Forbes ​​​​15 Years Girls Queensland Touch Team
Emily Campbell 15 Years Girls Queensland Touch Team
​Mattias Agent, Oska Bampton, Isaac Bennett, Georgie Gilroy, Maya Graham, Imogen Mills, Losehina Mulligan, Ben Patullo, Xavier Rapata, Geoffrey Sockhill, Bailey Trew​Mt Gravatt District Athletics

Navid Ahmed, Anton Alexeenko, Chanupa Amarasignhe, James Baker, Nicholas Barlow, Harley Blake, Riley Borthwick-Hunter, Matthew Brosnan, Zac, Toshi Butlin, Ethan Clinkett, Joshua Cowley, Jackson Cranitch, Jack Crome, Lachlan Crome, Trent Darbyshire, Genyr Diaz, Caleb Edwards, William Fletcher, Luke Forbes, Liam Ginn, Cameron Gordon, Jacob Gross, Ben Guse, Quinn Howell, Liam Hude, Travis Iles, Sefa Inivale, Xavier Kolb, Benjo Lambert, Joseph Lee, Daniel Mahini, Ethan Mamahit, Finn Niesler, Mitchell Norlander, Brock O'Brien, Jackson Peachy, David Pearce, Marc Pham, Will Phillips, Ahanef Prothom, Hunter Randall, Ben Roberts, Cody Rogers, Sean Ryan, Matitha Salgadu, Joseph Saunders, Krish Sharma, Yogesh Subramanian, Harvard Tan, Kevin Tran, Jasper Waters, Joe Whitney, Archie Wilson, Jesse Wilson, John Yadon.

Simone Bendt, Olivia Bosnjak, Jade Bartholomeusz, Lucy Butler, Sophie Butler, Emily Campbell, Sammi Chih, Lillian Field, Hannah Forbes, Erika Gage, Olivia Galstuch Magalhaes, Isabella Gordon, Mikaela Gray, Maddison Gross, Sebrina Guse, Lucy Hill, Emma Hossack, Talia Inivale, Anna Jones, Lillian Kolb, Katherine Lawson, Quennie Lee, Zaya Lee, Sarah Lemmon-Warde, Divita Lien, Sophie Malcolm, Ruby McIvor, Maranda McPhee, Keira Moore, Nikita Moore, Bridget Morrissey, Lauren, Millie Ng, Claudia, Jasmine Pearce, Mattea Pearsall, Lara Pert, Alexandra Roberts, Lara Roberts, Jessica Savage, Bella Sommer-Ball, Milly Stephenson, Lila Utatao, Elin Walters, Bree Watson, Isla Watson, Davina Zafiriadis.​

Composite District Athletics

Southwest Brisbane
Julian Bartlett
Fletcher Gay-Brown
Hunter Osborne


Southeast Brisbane
Liam Hude
Jaspa Fletcher

North Brisbane
Lachlan Zakaras​​

​AFLQ Under 14 ​Teams